Iniekcja doszklistkowa
to podanie do oka (a dokładnie do wnętrza oka wypełnionego szklistką) zastrzyku z lekiem. Celem leczenia jest spowolnenie choroby oka.
Wskazania do podania iniekcji doszklistkowej
- AMD wysiękowe, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, postać wysiękowa
- cukrzycowy obrzęk plamki (DME)
- proliferacyjna retinopatia cukrzycowa
- zakrzep żyły siatkówkowej z obrzękiem plamki
- zaburzenia widzenia z obecnością CNV w krótkowzroczności
Przebieg zabiegu
Przed iniekcją chory jest badany okulistycznie. Samo podanie iniekcji przeprowadzane jest w warunkach jałowych, na sali zabiegowej. Pacjent leży na stole zabiegowym, oko obłożone jest jałowymi serwetami, skóra umyta jałowo. Powieki przytrzymuje rozwórka, oko przemywane jest środkiem odkażającym. Następnie podany zostaje lek (cieniutką igłą), w większości przypadków zupełnie bezboleśnie. Ważne jest właściwe (pozytywne) nastawienie chorego, ponieważ lęk nasila odczucia dyskomfortu w czasie zabiegu. Po zabiegu wykonywany jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie okulistyczne i chory udaje się do domu.
Informacje praktyczne
Po zabiegu nie wolno samodzielnie prowadzić samochodu. Osoby słabowidzące powinny przyjść z osobą towarzyszącą. Na zabieg wraz z przygotowaniem należy zarezerwować około 1-2 godziny. Przez 3-5 dni po iniekcji należy prowadzić oszczędzający tryb życia i zachować szczególna higienę oka. Iniekcje mają na celu spowolnienie choroby oka. Początkowo (3-5 razy) iniekcje podaje się co miesiąc, później coraz rzadziej, w zależności od stanu oka, wyników badania OCT czy FLA.
UWAGA
stan zapalny oka, zapalenie spojówek – muszą zostać wyleczone przed iniekcją. Iniekcji nie należy podawać przez miesiąc po zabiegu ocznym np. zaćmy, nie wolno podawać kobietom w ciąży.