
Angiografia fluoresceinowa – obraz dna oka po laseroterapii
FLA (AFL) – Angiografia Fluoresceinowa Siatkówki
to badanie, w którym do żyły w okolicy zgięcia łokciowego podaje się barwnik – fluoresceinę. Dzięki temu można uwidocznić i sfotografować naczynia krwionośne na dnie oka. Wynik badania wydawany jest w formie wydruku ze zdjęciami krążenia siatkówkowego na dnie oka.
Wskazaniem do wykonania FLA są głównie następujące choroby siatkówki:
- retinopatia cukrzycowa, która jest późnym powikłaniem cukrzycy i dotyczączy drobnych naczyń siatkówki. FLA umożliwia ocenę stopnia zaawansowania retinopatii i zakresu leczenia laserem siatkówkowym.
- zmiany zwyrodnieniowe plamki (np. AMD). FLA wraz z sOCT pozwala na precyzyjne określenie rodzaju zwyrodnienia (AMD suche, wysiękowe) i kwalifikację do dalszego postępowania terapeutycznego (n.p. do iniekcji wewnątrzgałkowych preparatów anty-VEGF). Badanie FLA jest szczególnie pomocne przy AMD wysiękowym, gdzie ocenia się miejsce i typ CNV (nowotwórstwo naczyniowe naczyniówki), które prowadzi do zmian w plamce i wpływa na znaczne pogorszenie widzenia centralnego.
- zmiany barwnikowe i nowotworowe.
Przygotowanie do badania
Przed badaniem zbierany jest wywiad od pacjenta dotyczący uczuleń na środek kontrastowy (fluoresceinę) i inne substancje, zaburzeń nerkowych, chorób ogólnych. W trakcie badania mogą pojawić się przejściowe nudności, czasem wymioty, dlatego pacjent powinien być na czczo lub kilka godzin po spożyciu lekkiego posiłku. Przygotowując chorego do badania podawane są krople rozszerzające źrenice.
Przebieg badania
Kontrast (10% roztwór soli sodowej fluoresceiny) podawany jest przez założone wcześniej wkłucie dożylne (najczęściej w zgięciu łokciowym) po około 20-30 minutach od przygotowania. W trakcie badania chory siedzi przed aparatem angiograficznym i wykonywana jest seria zdjęć oka. Samo wykonywanie zdjęć trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście minut, ale w niektórych przypadkach wykonuje się dodatkowe zdjęcia po 30 czy 60 minutach. Z technicznego punktu widzenia, podany dożylne pomarańczowo-czerwony kontrast, po 8-12 s dociera do naczyń siatkówki i tam zostaje pobudzony przez niebieskie widmo światła z kamery i fluoryzuje na zielono. Naczynia siatkówki i naczyniówki wypełniają się przez 10-15 s Wykonane zostają zdjęcia dna oka (przy użyciu odpowiednich filtrów i kamery) z uwidocznionymi kolejnymi fazami przepływu naczyniowego.
Informacje praktyczne
Eliminacja kontrastu z krążenia pacjenta następuje przez nerki i wątrobę, ostatecznie wydalany jest on z moczem w ciągu 24-36 godzin od podania. Występujące zażółcenie powłok ciała (skóra, śluzówki) ustępuje zazwyczaj w ciągu doby. Działanie kropli rozszerzających źrenicę, podanych w czasie przygotowania, ustępuje po około 4 godzinach. W tym czasie nie należy prowadzić pojazdu, ponieważ występuje przejściowy światłowstręt i obniżone widzenie. Na badanie należy zarezerwować 1-2h.