sOCT – Spektralna Koherentna Tomografia Optyczna
to nowoczesna metoda diagnostyki oka oparta na skaningu optycznym. Pozwala w sposób nieinwazyjny i bezbolesny zobrazować siatkówkę i jej patologie, rogówkę i kąt tęczówkowo-rogówkowy. Jest obecnie bardzo często stosowanym badaniem diagnostycznym, które umożliwia zwiększenie skuteczności leczenia chorób oczu prowadzących do znacznej utraty widzenia.
sOCT stosuje się głównie w chorobach jak:
- cukrzycowy obrzęk plamki (DME),
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD),
- retinopatia surowicza środkowa (CSCR, dawniej CSR),
- błony nasiatkówkowe (ERM, „macular pucker”)
- jaskra (Glaucoma)
W cukrzycowym obrzęku plamki (DME) pozwala na ocenę wysokości i obszaru obrzęku. sOCT, wspomagane w uzasadnionych przypadkach angiografią fluoresceinową, umożliwia zaplanowanie dalszego leczenia. Jest podstawą kwalifikacji do zabiegu laserem mikropulsowym (MPLT) lub iniekcji doszklistkowych anty-VEGF, steroidów i innych metod operacyjnych.
sOCT w diagnostyce AMD pozwala na zróżnicowanie rodzaju zwyrodnienia (początkowe AMD, nie-wysiękowe : nonexudative AMD, wysiękowe: exudative AMD) i kalifikację do leczenia anty-VEGF, w uzasadnionych przypadkach do MPLT. W diagnostyce CSR/ CSCR umożliwia postawienie rozpoznania i monitorowanie leczenia, szczególnie po MPLT.
Zmiany na siatkówce typu ERM, dają objawy pogorszenia widzenia i metamorfopsje. Mogą mieć charakter zmian idiopatycznych lub wtórnych. Dzięki badaniu sOCT można określić rodzaj ERM, grubość siatkówki i wpływ obecności ERM na strukturę siatkówki w strefie centralnej. Wynik sOCT jest niezbędnym elementem przy kwalifikacji chorego do dalszej obserwacji, leczenia farmakologicznego lub interwencji operacyjnej. sOCT w jaskrze służy ocenie stopnia uszkodzenia jaskrowego widocznego na tarczy nerwu wzrokowego, ocenie grubości rogówki i kąta przesączania. Opisywana i oceniana jest głównie warstwa włókien nerwowych siatkówki RNFL (Retinal Nerve Fiber Layer). Możliwość dokładnego porównania kolejnych pomiarów, pozwala na śledzenie progresji choroby i zaplanowanie dalszego leczenia (krople przeciwjaskrowe, zabiegi laserowe : SLT, MLT, leczenie operacyjne- trabekulektomia i inne).
Informacje praktyczne
Badanie najczęściej przeprowadza się po rozszerzeniu źrenic kroplami ocznymi. Rozszerzenie źrenic następuje po około 15-25 min. Wtedy przeprowadza się badanie, które jest bezbolesne i nieinwazyjne. Działanie podanych kropli ustępuje po około 4 godzinach, w tym czasie nie można prowadzić pojazdu. Na badanie wraz z przygotowaniem i opisem należy zarezerwować około 30-50 minut.