
I. AMD Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
to choroba centralnej siatkówki, czyli plamki. Powoduje utratę widzenia centralnego.
Objawy:
- utrudnione widzenie szczegółów obrazu, bez względu na to, czy obraz znajduje się blisko, czy daleko. Widzenie obwodowe (ruch boczna część obrazu) pozostają nieuszkodzone
- nieprawidłowe widzenie linii prostych (w formie falistej)
- pogorszenie ostrości wzroku
Postacie AMD
Sucha postać AMD
(AMD nie-wysiękowe, AMD nonexudativa, AMD sicca) jest postacią najczęstszą. Plamka odpowiedzialna za centralne widzenie z wiekiem ulega procesom starzenia i degeneracji, dochodzi do jej ścieńczenia , odkładania się złogów białkowo-lipidowych. Widzenie pogarsza się stopniowo. Nie ma skutecznych metod leczenia suchej postaci AMD.
Wysiękowa postać AMD
(AMD exudativa, wet AMD) występuje rzadziej, stanowi poważne zagrożenie dla widzenia centralnego. W początkowej fazie AMD wysiękowego , pod siatkówka pojawiają się dodatkowe, nowe naczynia krwionośne. Są one źródłem pojawiającego się płynu śródsiatkówkowego i wylewów krwi. W późniejszej postaci prowadzą do powstania blizny w plamce.
Diagnostyka
Pierwszym etapem diagnostyki jest badanie okulistyczne. W uzasadnionych przypadkach uzupełnione wykonaniem testu Amslera, który pozwala na ocenę zaburzeń widzenia centralnego. Kolejny etap to wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych: OCT i FLA. Poniżej kalkulator ryzyka wystąpienia AMD:
Leczenie
Sucha postać AMD
Nie ma metody leczenia tej formy AMD. Zaleca się suplementacje diety według formuły badania AREDS 2 (Luteina, zeaksantyna, witaminy: C (75-90mg), E (15mg), wielonienasycone kwasy tłuszczowe: DHA i EPA 0.4-3.0 g, mikroelementy – Zn (8-11mg), Cu (900µg), Sn (55µg). Ostatnio też prowadzone są badania nad znaczeniem suplementacji wit. D, która ma znaczące właściwości przeciwzapalne, antyangogenne i antyfibrynolityczne.
Wysiękowa postać AMD
Leczeniem z wyboru są iniekcje doszklistkowe z anty-VEGF. Obniżają one poziom aktywności nowotworzonych naczyń i pozwalają na stabilizację lub poprawę widzenia. Początkowo iniekcje są podawane co 1 msc, z czasem coraz rzadziej. Okres pomiędzy iniekcjami można wydłużyć, stosując terapię laserową (mikropulsową).
II. CSR (Central Serous Retinopathy)
czyli centralna retinopatia surowicza to choroba , w której samoistnie dochodzi do odwarstwienia siatkówki sensorycznej w plamce. Przyczyny wywołujące CSR nie są poznane, wiąże się je z obecnością stresu psychicznego, przyjmowaniem steroidów, toczniem rumieniowatym, nadciśnieniem tętniczym.
Objawy
- nagłe, najczęściej jednostronne zaburzenie widzenia centralnego,
- obecność mroczka, zaciemniony obraz w centrum
- zniekształcone linie
- przedmioty mogą wydawać się mniejsze i bardziej oddalone
Diagnostyka
- badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic
- FLA
- OCT
Leczenie
- większość CSR powinna samoistnie ustąpić w ciągu 2 msc bez leczenia
- obserwuje się dobre wyniki leczenia po wykonaniu laseroterapii mikropulsowej