TONOMETRIA – Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
jest badaniem niezbędnym do podstawowej oceny stanu oka. Odpowiednie ciśnienie płynu (cieczy wodnistej) wewnątrz gałki ocznej wpływa na prawidłowe napięcie gałki ocznej, uwodnienie i przezierność rogówki i soczewki. Przyjmuje się, że wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego powinna wynosić 10-21 mmHg. Różnice w wartości ciśnienia mogą różnić się do 5mmHg w ciągu doby, a najwyższe są w godzinach porannych. Tonometria, obok pola widzenia, gonioskopii, badania dna oka, sOCT i pachymetrii, jest podstawą postępowania przy diagnostyce i monitorowaniu efektów leczenia jaskry.
Wskazania
Podejrzenie jaskry, nadciśnienie oczne, bóle głowy w okolicy czołowej i skroniowej. Badanie wykonuje się rutynowo przy każdej wizycie okulistycznej.
Metody pomiaru IOP
Tonometria typu air-puff (bezdotykowa)
Badanie nie wymaga podania kropli, jest bezkontaktowe i niebolesne. Pomiar ciśnienia wykonany jest przy pomocy podmuchu powietrza, które odbija się od powierzchni rogówki. Towarzyszy temu krótki dźwięk i podmuch powietrza w kierunku otwartego oka, co czasem może zaskoczyć osobę badaną.
Tonometria impresyjna
Badanie wymaga podania kropli znieczulających, nie wpływają one na ostrość widzenia. Jest to badanie kontaktowe i bezbolesne. Wykonuje się je z użyciem tonometru Schiotza. Pacjent leży lub siedzi z głową odchyloną do tyłu, na znieczuloną powierzchnię oka ( rogówki) stawia się tonometr i uzyskuje pomiar. Badanie nie uwzględnia grubości rogówki i powinno być uzupełnione pachymetrią (pomiarem grubości rogówki).
Tonometria aplanacyjna
Badanie wymaga podania kropli znieczulających, jest bezbolesne, kontaktowe. Pollega na uciśnięciu rogówki tonometrem Goldmana. Pomiar jest obarczony błedem wynikającym z różnic grubości rogówki.
Tonometria PASCAL
Jest to dynamiczna tonometria konturowa Pascala, mierząca dokładne IOP. Grubość rogówki nie ma wpływu na wynik. Pomiar uwzględnia dynamiczne zmiany ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest metodą z wyboru do pomiaru IOP po zabiegach LASIC.