Laser mikropulsowy
to nowoczesna technologia medyczna. Pozwala na bezpośrednie leczenie laserem plamki żółtej (siatkówki centralnej). Plamka żółta jest miejscem siatkówki oka, które odpowiada głównie za ostrość naszego widzenia. Jej choroby objawiają się jako pogorszenie ostrości wzroku, zaburzenia widzenia kształtów, widzenie uginających się linii tam, gdzie są one proste. Przyczyna tkwi w zmianie grubości i architektury siatkówki centralnej. Laseroterapia mikropulsowa pomaga przywrócić prawidłową grubość siatkówki w plamce, co wpływa na utrzymanie i poprawę widzenia centralnego. W technicznym opisie urządzenia na uwagę zasługuje fakt, ze tkanka oka- siatkówka, poddana działaniu lasera nie ulega destrukcji. Dochodzi jedynie do kontrolowanego wzrostu temperatury w tkankach, co wywołuje pożądany efekt leczniczy (zmniejsza obrzęk) i chroni je przed uszkodzeniem.
Laseroterapia mikropulsowa jest opatentowaną i przebadaną technologią przez amerykańską firmę IRIDEX.
Znajduje zastosowanie przy takich zaburzeniach, jak:
- AMD wysiękowe, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, postać wysiękowa
- cukrzycowy obrzęk plamki (DME)
- zakrzep żyły siatkówkowej z obrzękiem plamki
- CSR
Przykładowo, współczesne leczenie osób z cukrzycowym obrzękiem plamki obejmuje szereg działań wzajemnie ze sobą powiązanych. Konieczne jest oczywiście dobre wyrównanie cukrzycy, prawidłowa regulacja ciśnienia tętniczego i pracy nerek, unikanie anemii. Do tego włączane zostają iniekcje doszklistkowe, przeplatane z laseroterapią mikropulsową. W efekcie takiego postępowania, chory już na drugi dzień po laseroterapii mikropulsowej odczuwa subiektywną poprawę kontrastu dynamicznego, a po około 4 tygodniach- poprawę widzenia. Związane jest to obniżeniem grubości siatkówki w miejscu widzącym. Liczba koniecznych iniekcji wewnątrzgałkowych jest mniejsza, co znacznie poprawia komfort i obniża koszty leczenia.
Przebieg zabiegu
Po rozszerzeniu źrenic, pacjent siada przy lampie szczelinowej połączonej z laserem. Na leczone oko, po podaniu kropli znieczulających, zakładana jest soczewka kontaktowa. W czasie laseroterapii, chory widzi liczne błyski światła, nie odczuwając bólu. Zabieg można cyklicznie powtarzać. Kontrola efektów działania lasera, przy pomocy OCT, powinna być wykonana po około 6 tygodniach.
Uwagi praktyczne
Na zabieg laserem mikropulsowym należy zarezerwować około 30 min. Podawane są krople rozszerzające źrenice, których działanie ustępuje po około 4 h.