
„Wampirzy lifting“
to najczęściej spotykane określenia zabiegu, który polega na ostrzyknięciu skóry preparatem otrzymanym z własnej krwi. Zabieg stosowany jest od roku 1987, głównie w chirurgii plastycznej, stomatologii i ortopedii. Początkowo stosowany w celu skrócenia okresu rekonwalescencji po urazach, szczególnie u zawodowych sportowców.
Od kilku lat stał się popularny dzięki „celebrytom”, wspomagającym w ten sposób swoją urodę i młody wygląd. Płytki krwi są odpowiedzialne za krzepliwość krwi, zawierają też liczne czynniki wzrostu. Podawane do skóry stymulują w niej procesy gojenia, a szczególnie pożądana jest tu aktywność fibroblastów produkujących kolagen odpowiedzialny za „jędrność” i młody wygląd skóry.
Celem
zabiegu jest uzyskanie odmłodzonego, rozświetlonego wyglądu skóry. Po 2-3 zabiegach skóra jest bardziej ujędrniona i wygładzona. Ponieważ podawany preparat pochodzi „od pacjenta” nie ma możliwości wystąpienia alergii po podaniu.
Przebieg zabiegu
Bezpośrednie przygotowanie pacjenta polega na znieczuleniu skóry kremem (około 20-30 min). Następnie pobierana jest krew pacjenta (50-60 ml). Przygotowuje się z niej preparat, zawierający własne płytki i osocze pacjenta (elementy niemorfotyczne krwi). W pozycji leżącej, w sterylnych warunkach, wykonuje się szereg płytkich iniekcji skórnych na wybrany obszar skóry twarzy czy szyi. W zależności od rozległości zabiegu, przez kilka dni mogą wystąpić zasinienia i niewielki ból w miejscach podania osocza.
Uwagi praktyczne
Standardowo 7 dni przed planowanym zabiegiem należy odstawić preparaty sterydowe i przeciwzapalne (Ibuprofen, aspirynę, naproxen). Obniżają one działanie płytek krwi. Jeżeli pacjent jest osobą wyjątkowo wrażliwą na ból, około 2 h przed zabiegiem można zażyć środki przeciwbólowe (acetaminofen).