
Plastyka powiek górnych lub dolnych
jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu uzyskanie efektu odmłodzenia spojrzenia i poszerzenie pola widzenia od skroni i góry.
Wskazaniem do wykonania plastyki powiek jest zwiotczenie lub nadmiar skóry powiek górnych i/lub dolnych, co może nadawać twarzy zmęczony wygląd i utrudniać wykonanie makijażu. Najczęstszą motywacją do jej wykonania jest chęć uzyskania młodszego i „wypoczętego” wyglądu oczu, usunięcia zmian związanych z procesem starzenia się. W przypadku nadmiaru wiotkiej skóry w obrębie powiek górnych, mogą występować: ograniczenie pola widzenia od góry i skroni, co znacząco utrudnia prowadzenie samochodu i uprawianie sportów.
Przebieg zabiegu
Celem plastyki powiek jest usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry powiek , a w uzasadnionych przypadkach, również tkanki tłuszczowej. Sam zabieg trwa około 1,5 godziny. Nacięcie skóry wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, w naturalnych fałdach powiek, dzięki czemu po wygojeniu blizna nie jest prawie wcale widoczna. W końcowym etapie operacji, zakładane są bardzo cienkie szwy zabezpieczające ranę. Usuwa się je po 5-7 dniach. Po zabiegu mogą występować obrzęk oraz zaczerwienienie lub zasinienie powiek, które zazwyczaj ustępują w ciągu 2 tygodni. Ostateczny efekt uzyskuje się po kilku tygodniach od operacji. Twarz wydaje się być młodsza i bardziej wypoczęta. Nie należy natomiast oczekiwać radykalnej zmiany wyglądu oraz zmiany odbioru własnej osoby przez otoczenie.
Uwagi praktyczne
Procedura poprzedzona jest zawsze konsultacją lekarską, mającą na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta i zaplanowanie rozległości zabiegu. Na całą procedurę należy zarezerwować około 2,5-3,0 godziny. Po operacji, na powieki nałożone są opatrunki, które umożliwiają samodzielne poruszanie się, nie pozwalają jednak na prowadzenie samochodu. Należy zapewnić sobie bezpieczny transport do domu. Po zabiegu przez pierwsze dni nie wolno wykonywać prac fizycznych, a przez 2 tygodnie mogą być widoczne obrzęk i zasinienia skóry.