obraz dna oka po zabiegu laseroterapii siatkówki
Laseroterapia siatkówki
to terapia przy użyciu lasera, czyli wzmocnionej i wyselekcjonowanej wiązki światła. Natomiast siatkówka to przeźroczysta światłoczuła błona „wyściełająca“ gałkę oczną od wewnątrz. Pełni ona zbliżoną rolę w tworzeniu widzianego przez nas obrazu, jak klisza w klasycznym aparacie fotograficznym. Każdy ubytek czy zabrudzenie kliszy- pogarsza jakość zdjęcia. Podobnie jest z chorobami siatkówki. Jeśli są umiejscowione w centrum siatkówki – pogarszają ostrość wzroku i widzenie barw. Jeśli dotyczą obwodowych części siatkówki – upośledzają pole widzenia, widzenie zmierzchowe czy widzenie ruchu.
Laseroterapia siatkówki jest podstawową metodą leczenia w:
- retinopatii cukrzycowej,
- wybranych postaciach zakrzepu żyły środkowej siatkówki,
- przy obecności nowotwórstwa naczyniowego na tęczówce lub w kącie przesączania
- zespołach niedokrwiennych siatkówki (np. retinopatia w anemii)
- przypadku zabezpieczenia i odgrodzenia siatkówki w odwarstwieniu siatkówki, otworach siatkówki, czasem w zwyrodnieniach siatkówki
Ostatnio, wraz z rozwojem nowych typów laserów (light i micropulse), laseroterapia znalazła zastosowanie w leczeniu AMD, CSR, a nawet w retinitis pigmentosa. Starego typu lasery działają bardzo destrukcyjnie na siatkówkę i są zabiegami dość bolesnymi. Współczesna terapia laserowa zmierza do obniżenia stopnia uszkodzenia tkanek, przy jednoczesnym maksymalnym zwiększeniu szans na utrzymanie lub poprawę widzenia leczonych pacjentów. Są dwie podstawowe drogi do tego celu. Jedna to niszczenie istniejących zmian siatkówki lub tworzenie zabezpieczającej przez przedarciem blizny. Druga, to leczenie przewlekłych chorób siatkówki, które powstają na bazie zaburzeń immunologicznych, przewlekłego zapalenia, zaburzeń funkcji siatkówki (jak w chorobie Stargarda, retinitis pigmentosa).
Przebieg zabiegu
Przygotowanie obejmuje sprawdzenie ostrości wzroku, ciśnienia wewnątrzgałkowego i podanie kropli rozszerzających źrenice (nieco szczypiących). Po 15-25 minutach chory siada do urządzenia, podawane są kolejne krople, znieczulające, a na oko zakładana jest soczewka nagałkowa (bez bólu). W trakcie zabiegu chory widzi błyski światła. Laseroterapia jest przeprowadzana pod kontrolą wzroku okulisty, jest zabiegiem bezpiecznym. W zależności od typu laseroterapii- zabieg jest bezbolesny lub może wystąpić niewielki ból w postaci odczuwania „ukłuć” wewnątrz oka. Nowoczesne lasery dają niewielkie odczucia bólu nawet przy rozległej panfotokoagulacji. Po zabiegu przez około 1 min występuje olśnienie, po czym wraca widzenie do normy sprzed zabiegu.
Uwagi praktyczne
Działanie kropli rozszerzających źrenicę ustępuje po około 4 h, w tym czasie nie należy prowadzić pojazdów.