I. SLT – Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka
jest mało-inwazyjnym, bezbolesnym, powtarzalnym zabiegiem stosowanym w leczeniu jaskry otwartego kąta. Pozwala już w ciągu 1-3 dni, ostatecznie po 1,5 msc po zabiegu, obniżyć ciśnienie śródgałkowe o około 25%-30% (80% osób).
Istota działania SLT polega na wybiórczym „naświetlaniu” laserem barwnika w kącie przesączania, bez uszkadzania pozostałych struktur, bez tworzenia blizny. Jest zabiegiem skutecznym i powtarzalnym. Pozwala to na odstawienie lub zmiejszenie ilości przyjmowanych kropli przeciwjaskrowych. Jaskra nie jest chorobą uleczalną i oczywiście konieczna jest dalsza okresowa kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego, a zabieg SLT można powtarzać co 6 msc. Slt zalecana jest jako podstawowe leczenie we wczesnym okresie jaskry. W zaawansowanej jaskrze działa wspomagająco.
SLT jest zabiegiem bezpiecznym, opartym na miejscowym działaniu łagodnej wiązki laserowej.
II. MLT – Mikropulsowa Laserowa Trabekuloplastyka
Jest zabiegiem bezpiecznym, bezbolesnym i powtarzalnym. Przebieg zabiegu jest identyczny jak w SLT. Istotą zabiegu MLT jest zastosowanie podzielonej wiązki laserowej w postaci małych i krótkich impulsów (mikropulsów), co pozwala na działanie tylko na wybrane tkanki, bez nagrzewania i termicznego uszkadzania otaczających struktur. Po 4 miesiącach następuje redukcja ciśnienia gałkowego o około 30%.
Choroby leczone z zastosowaniem SLT i MLT:
- nadciśniene oczne
- jaskra pierwotna otwartego kąta
- jaskra z normalnym ciśnieniem
- jaskra młodzieńcza i dziecięca
- jaskra barwnikowa
- jaskra w zespole PEX
- jaskra zaawansowana
Przebieg obu zabiegów
SLT i MLT nie wymaga przygotowań w domu. Zabieg zajmuje kilka minut i jest wykonywany ambulatoryjnie. Tuż przed podawane są do oka krole znieczulające. Na oko zakładana jest specjalna soczewka nagałkowa. W trakcie bezbolesnego zabiegu chory może widzieć błyski lub zielone światło. Po zabiegu, na drugi dzień można powrócić do codziennych czynności.
III. ALT – Argonowa Laserowa Trabekuloplastyka
Obecnie bardzo rzadko stosowana ze względu na jej nieodwracalny charakter. Polega na laserowej koagulacji (tworzeniu blizn) w kącie przesączania w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego w jaskrze otwartego kąta. Zabieg jest bolesny i może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych.