I. YAG IRYDOTOMIA obwodowa (Laser Peripherial Iridotomy, LPI)
Polega na stworzeniu otworu w tęczówce, na jej obwodzie. Dzięki temu powstaje dodatkowy kanał odpływu cieczy z przedniej komory oka do tylnej, chroniąc oko przed gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pacjenci do YAG irydotomii kwalifikowani są na podstawie badania : gonioskopii, sOCT kąta przesączania, czasami UBM. Zabieg może być nieco bolesny.
II. IRYDOPLASTYKA obwodowa
Jest to laseroterapia wykonywana laserem koagulującym. Ma na celu obniżenie stromej tęczówki i częściowe odsłonięcie dostępu do kąta przesączania. Często wykonuje się ten zabieg razem z irydotomią, w celu lepszego uwidocznienia pola zabiegowego. Zabieg zazwyczaj jest bezbolesny.
Przebieg obu zabiegów
Przygotowanie obejmuje podanie kropli znieczulających, na oko zakładana jest soczewka nagałkowa i wykonywane są serie impulsów laserowych. Zabieg trwa 5-10 minut. Po zabiegu około 4 dni stosuje się krople przeciwzapalne.
Uwagi praktyczne
Na zabieg wraz z przygotowaniem należy zarezerwować około 20-30 min. Przez 3-5 dni po zabiegu należy prowadzić oszczędzający tryb życia i zachować szczególna higienę oka.